Monthly Archives: November 2013

  • 0

Feste e madhe tek Ftoni!

Category : Uncategorized

Pa zhgenjyer askend dhe ashtu sic e ka tashme tradite Ftoni-Imerial House organizoi perseri nje festim dinjitoz kushtuar 101 Vjetorit te Pavaresise se Shqiperise. Me nje pjesmarrje te plote, dhe per nje festim te dyfishte te Festes se Pavaresise se Shqiperise si edhe te Festes se Falenderimeve, Imerial House mblodhi diten e enjte me date 28 Nentor 2013, miq dhe te ftuar, te rinj, intelektuale, patriote nga Ohio, miq te ardhur nga Shqiperia, artiste, kengetare, kercimtare te valleve popullore, por edhe te vallezimeve moderne, ne nje atmosfere shperthyese festive me me shume se 600 pjesmarres dhe nen transmetimin mediatik te shume prej mediave te interesuara.
Si edhe heret e tjera festimi ishte masiv, popullor, i hapur pa patur ndonje tavoline nderi apo individ qe e kerkon nderin tek titujt honorifik, ose tek karrigia ne tribunen e nderit.
Festimi kaloi me shume sukses dhe ne menyren me paqesore te mundshme. Permes ushqimit te bollshem dhe cilesor, te pijeve te shumellojshme dhe te palimituara, bashkeatdhetare dhe patriote nga te gjitha trevat Shqiptare uruan njeri-tjetrin per fillimin e shekullit te ri te pavaresise se Shqiperise.


  • 0

Revista “The Truth” se shpejti ne Diaspore

Category : Uncategorized

The-Truth-781x1024Njoftohemi se po punohet intensivisht qe se shpejti te inagurohet dhe publikohet ne Diaspore revista “The Truth / E Verteta”. Kjo reviste mujore bashkekohore e Diaspores do te publikohet nen kujdesin e nje grupi studentesh dhe intelektualesh te rinj, ku do te gjejne pasqyrim nje game e gjere tematikash dhe zhvillimesh. Revista do te publikohet ne te dyja gjuhet: Shqip, dhe Anglisht, si dhe do te kete ne stafin dhe bordin e saj pervec Te Rinjve Shqiptare, edhe miq te shumte Amerikane te lidhur ngushtesisht me Diasporen Shqiptare. Stafi i projektit te kesaj reviste deshiron te beje publike nje prej drafteve te shumte te faqes se pare te kesaj reviste, si dhe ben me dije se inagurimi do te organizohet se shpejti ne nje darke koktej me pranine e autoreve, mediave, dhe faktoreve te tjere me influence ne Diaspore dhe me gjere.
Njoftohemi gjithashtu se kjo reviste deri tani eshte e mbeshtetur dhe e financuar fuqishem nga individe dhe biznese te njohura ne Diaspore.
Njeri prej biznesmeneve financues te ketij projekti, i cili per momentin deshiron te mbetet anonim, u shpreh: “Mbeshtesim dhe financojme talentin e Rinise dhe Intelektualeve Shqiptar, per te sjelle ne faqet e kesaj reviste: bukurite, arritjet, zhvillimet, talentin dhe dinamiken Shqiptare kudo ku ajo konturohet, ne atdhe apo diaspore”

Stafi yne i Faqes Debati i uron Revistes “The Truth” suksese ne rrugen e artit grafik dixhital dhe publicistikes!