Hapësirë per Debatin

Komuniteti ne Michigan

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan ne Michigan eshte nje nga komunitetet etnike me te medhenj ne Michigan. Ky komunitet eshte shume dinamik dhe i organizuar nepermjet shoqatave kulturore, patriotike, dhe institucioneve fetare.

Shqiperia

Shqiperia eshte padyshim epiqendra e mozaikut shqiptar ne Ballkan. Eshte nje vend demokratik ne zhvillim, i cili karakterizohet si nje nga vendet me dinamike ne Ballkan me nje popullsi shume te re dhe te mire edukuar. Shqiperia po hedh hapa te shpejte drejt integrimit Evropian.

Trojet Etnike

Trojet shqiptare ne Ballkan shtrihen gjeografikisht ne nje perimeter te gjere nga lindja ne perendim, i cili rrethon Republiken e Shqiperise, ose trungun aktual te kombit shqiptar. Trojet autoktone shqiptare perfshijne Malsine, Kosoven, Maqedonine Shqiptare dhe Camerine.

Artikujt e Fundit

Vokacioni i Premtuar

N J O F T I M “ORE PERKUJTIMORE KUSHTUAR VEPRES SE PROF. GJON SINISHTA” Diten e diel me 11 dhjetor 2016 ne sallen e kultures te kishen se “Shen Palit” ne Rochester Hills, organizohet “ORA PERKUJTIMORE” kushtuar aktivitetit 60 vjecar, patriotik dhe krijues te Prof. Gjon Sinishtes. Ne kete eveniment do te flitet edhe

Read More

Rendesia historike e Shpalljes se Pavaresise

Te nderuar bashkeatdhetare! Te nderuar klerike! Te nderuar miq! Gezuar diten e shenjte te kombit shqiptare, shpalljen e Shqiperise “te lire  dhe  te mosvarme”, diten, ne te cilen mbas nje roberie 500 vjeqare  u valvit i lire ne trojet shqiptare flamuri  yne  kombetare,  28 nendori i lavdishem i vitit 1912  hodhi themelet e shtetit e

Read More

SIGURIMI I JETËS

Dhe përfitimet financiare prej tij shumë pak të njohura. Përgatitur nga:  ENGJËLL MENE Specialist i Financave te Sigurta. Këtë artikull po e shkruaj për ti ardhur në ndihmë komunitetit tonë që të njihet me faktet rreth Sigurimit të Jetës dhe potencialin e përfitimeve financiare prej tij nëpërmjet përdorimit të strategjive që e dallojnë atë nga

Read More

SHQIPERIA REPUBLIKA ME E MIRE RUSE…?!

A eshte ne te vertete Shqiperia republika me e mire Ruse?! Per t’iu pergjigjur me mire dhe me sakte kesaj pyetje do te duhej te kishte folur per 25 vjet truri i kombit tone. Po me qene se truri ka rrjedhur dhe ne Shqiperi ka mbetur, te pakten ne qeverisje dhe ne politike korrotiqi si

Read More

RAUL MARKOT E AMERIKES DREJT KONGRESIT TE VAZHDIMESISE…

                …kongresi i diaspores do tembahet ne Tirane me 13 mars 2016, ku flitet se do te jete ne vazdimesi…   Per nje gazetar tortura me e madhe eshte kur ai nuk ka mundesi te shprehe mendimin e vet te lire. Eshte me te vertete nje torture prangash…Po si mund te them kete fjale ne

Read More

Intervistë me deputetin Nikë Gjeloshaj

Intervistë me Nikë Gjeloshaj, deputet në parlamentin e Malit të Zi “Problemet personale të disa individëve janë e vetmja pengesë për bashkimin e partive shqiptare”- Nikë Gjeloshaj Intervistoi Kristjan Gj. Dukaj K.D: Të jesh deputet në parlamentin shtetëror, në radhë të parë, nënkupton përfaqësimin  e  interesave dhe nevojave të  votuesve në nivelin më të lartë

Read More

Kolonel Dritan Demiraj

Ju përshendes të gjithëve! Jam Kolonel Dritan Demiraj, ish ushtarak i lartë i Forcave të Armatosura, tani pedagog prej disa kohësh në universitetet amerikane për çeshtje të Terrorizmit Ndërkombetar, Sigurisë dhe të Mbrojtjes. Sot më shumë se kurrë mbështes “Thirrjen Kombëtare për Liri dhe Demokraci”. Liria është aspirata më e lartë e njerëzimit. Ajo është

Read More

Vlerat e shekullit 21-një

Edhe pse jetojmë ne shekullin e teknologjisë, shekullin ku truri ynë është i kontrolluar nga teknologjia, ende ekzistojnë disa gjëra që shkenca, teknologjia nuk mund tu përgjigjet. Nëse një Mozart, arriti të bëhet i pavdekshëm pa këtë teknologji moderne, a do ta kishte arritur ai këtë në shekullin 21 ? Edhe pse teknologjia ka arritur

Read More

GOXO QË TË FITOSH

Promovohet romani “GUXO” i shkrimtarit Fadil Kraja, kushtuar biznesmenit të suksesshëm shqiptaro-amerikan Ndue Ftoni Nga RAMAZAN ÇEKA   Në prag të festave të Nëntorit, në ambjentet e bibliotekës “Marin Barleti” të qytetit të Shkodrës, Shoqata “Atdhetare Dukagjini” dhe Shoqata e Shkrimtarëve Shkodër, organizuan promovimin e romanit me titull “Guxo”, të autorit Fadil Kraja. Romani “Guxo”,

Read More

Bashkimi i partive shqiptare e vetmja zgjidhje për Malësinë

Të mendosh dhe të ta shprehësh atë, nuk është ndonjë “mëkat” sidomos kur këtë e bën me qëllimin më të mirë. Fati ka dashtë që përmes komunikimit të këtillë me njerëzit, përmes rrjeteve, tashmë të njohura sociale, individi është gjithnjë e më tepër pjesë aktive e shoqërisë. Shpesh ndodh që të ketë edhe ndonjë debat

Read More

PRIJËSI I KRYENGRITJES SË MALËSISË, NË TIRANË

Shkruan:Kristjan Gj. Dukaj Për shumë mot festa! Urim tradicional me rastin e festave në hapësirën mbarëshqiptare. Sa bukur! Me pak fjalë  por  shumë domethënëse, shqiptarët përgëzojnë njëri-tjetrin në rastet e festave; urim që reflekton dëshirë, shpresë, besim, sinqeritet dhe dashamirësi  vëllazërore. Prandaj, edhe me rastin e 28 Nëntorit- Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, gëzuar e

Read More

Identifikohet burimi i shpifjeve

Për tu publikuar nga të gjithe mediat në komunitetin shqiptar në Amerikë. Nga Ndue Ftoni Gjatë kohës që unë kam qënë me pushime me familjen time në Europe, individe të caktuar, duke  shpifur më kane shqetesuar mua dhe familjen time. Jane perpjekur për të prish dhe biznesin duke ba thirrje për të sabotuar Koncertin e

Read More

Abmasadorja Floreta Faber injoron shoqatat, studentet dhe intelektualet

AACEE (American Albanian Cultural and Economic Exchange) Shoqata Amerikano-Shqiptare për Shkëmbimet Kulturore dhe Ekonomike 2005 15 Mile Rd Sterling Heights, MI. 48310 www.aacee.org Datë: 21 Tetor, 2015  Deklarate Shtypi (Press Release) Njoftojmë publikun, mediat dhe institucionet Shqiptare se ditën e diel në datën 18 Tetor, 2015 në ambjentet e Imperial House[1] në shtetin e Michiganit,

Read More

Programet ACTV Live

Televizioni ACTV (Televizioni i Komunitetit Shqiptar ne Michigan) ne bashkepunim me revisten DEBATI ju ofron mundesine per te ndjekur Live programet televizive te ACTV. Me poshte mund te ndiqni programet tona me te fundit. JU LUTEMI NDIQNI HAPAT E MEPOSHTEME! Per te pare Televizionin e Komunitetit Shqiptar ne Michigan ACTV live, eshte me e lehte

Read More

McLaren Health Plan dhe McLaren Medical Group

Dy nga emrat më të besuar në industrinë e kujdesit shëndetësor, McLaren Health Plan dhe McLaren Medical Group, në bashkëpunim me shoqaten AACEE (Shoqata Shqiptaro-Amerikane per Shkembime Ekonomike dhe Kulturore) paraqesin ekskluzivisht ne komunitetin shqiptar te Michiganit plane te ndryshme dhe te favorshme te sigurimit dhe kujdesit shendetesor. McLaren Medical Group ka më shumë se

Read More

Feste e madhe tek Ftoni!

Pa zhgenjyer askend dhe ashtu sic e ka tashme tradite Ftoni-Imerial House organizoi perseri nje festim dinjitoz kushtuar 101 Vjetorit te Pavaresise se Shqiperise. Me nje pjesmarrje te plote, dhe per nje festim te dyfishte te Festes se Pavaresise se Shqiperise si edhe te Festes se Falenderimeve, Imerial House mblodhi diten e enjte me date

Read More

Revista “The Truth” se shpejti ne Diaspore

Njoftohemi se po punohet intensivisht qe se shpejti te inagurohet dhe publikohet ne Diaspore revista “The Truth / E Verteta”. Kjo reviste mujore bashkekohore e Diaspores do te publikohet nen kujdesin e nje grupi studentesh dhe intelektualesh te rinj, ku do te gjejne pasqyrim nje game e gjere tematikash dhe zhvillimesh. Revista do te publikohet

Read More

Takim me Kongresmenin Sandy Levin

Te pranishem ne nje aktivitet te organizuar per perkrahjen dhe sponsorizimin e fushates elektorale per rizgjedhjen e Komisionerit te Macomb County Z. Robert Mijac, Kryetari i shoqates AACEE Z. Dede Beleshi dhe antari i bordit te shoqates AACEE dhe biznesmeni i njohur Z. Ndue Ftoni, paten edhe nje takim miqsor me Kongresmenin Z. Sandy Levin.

Read More

Festimi i 100-Vjetorit ne Imperial House

“THE IMPERIAL HOUSE” SHTEPIA ME TOKE SHQIPTARE ME 28 NENTOR 2012 Ora 6:00 PM ORGANIZON MBREMJEN KULMORE TE FESTIMIT TE 100 VJETORIT TE PAVARESISE. Ne perkujtim te kesaj ngjarje madhore e historike te popullit shqiptar dhe e paperseritshme, dita qe perkujton ngritjen e flamurit te Gjergj Kastriotit ne kalane e Krujes dhe 28 nentorin e vitit

Read More

Komisionet e Varesise dhe 100-Vjetori i Pavaresise

Te pavarurit nga shoqatat dhe nga paria e komunitetit u mblodhen me daten 25 Maj 2012 ne Imperial House si te barabarte dhe te lire nen nje atmosfere te kendshme koktej te organizuar nga stafi mikprites i Imperial House per te konkretizuar me tej programin e organizimit te sezonit te festimeve kushtuar 100-Vjetorit te Pavaresise.

Read More

Ekrem Bardha Kryetari i pazgjedhur ndonjehere ne Teqene e Detroit-it

Ekrem Bardha eshte aktualisht kryetari i Teqese se Detroitit, pozicion te cilin e mban qe prej vitit 2006. Ai pasoi ne kete detyre Z. Shaban Shemshedini i cili u detyrua te largohet pas disa dyshimeve qe paten nje grup i caktuar brenda komisionit te Teqese ne vitin 2006 qe kishin te benin me kohen e gjate

Read More

Copetimi i Shqiperise

Lufta Ruso-Turke (1877-1878) i cënoi rëndë zotërimet osmane në Gadishullin Ballkanik, duke e lënë perandorinë vetëm të mbahej në pozicione të pasigurta në Maqedoni dhe në trojet e banuara nga shqiptarët. Në anën tjetë i dha një frymëmarrje shumë të gjërë shteteve dhe popullsive ortodokse, për analogji me Rusinë që tashmë konsolidoheshin ne shtetet fqinje

Read More

“I do not agree with what you have to say, but I'll defend to the death your right to say it.” ― Voltaire